Kockázati közegek
A legionella előfordulásának, azaz a legionárus betegség kialakulásának kockázati közegei
A legionellák természetes elÅ‘fordulási helye bármilyen nedves, vagy vizes környezet; Ãgy alacsony csÃraszámban gyakran izolálhatók pl. természetes vizekbÅ‘l is (tavakból, folyókból). Egészségkockázatot azonban ezeken a természetes elÅ‘fordulási helyeiken ritkán jelentenek. A legionellák fÅ‘ elÅ‘fordulási helye egyértelműen a mesterséges vÃzi környezet lett, ahol gyakran biztosÃtottak a fennmaradásukhoz és szaporodásukhoz szükséges optimális környezeti feltételek (pl. megfelelÅ‘ hÅ‘mérséklet, pangó vÃzterek, élÅ‘bevonat képzÅ‘dés, tápanyagok stb.).
A Legionella fertÅ‘zés kialakulásának mind 1) a legionellák elszaporodása, mind 2) az expozÃció szükséges feltétele. Ezért elsÅ‘sorban az olyan nyÃlt rendszerek jelentenek kockázatot, ahol aeroszol képzÅ‘dhet a legionellát tartalmazó vÃzbÅ‘l. Ez alapján kockázatot jelenthetnek pl. a hűtÅ‘tornyok, a rosszul kialakÃtott felületi hűtÅ‘k (pl. split-klÃmák), az épületek ivóvÃzhálózatai és használati melegvÃz-rendszerei, a szökÅ‘kutak, a párásÃtó berendezések, a medencés fürdÅ‘k (elsÅ‘sorban a pezsgÅ‘fürdÅ‘k) stb.
Az Európai BetegségmegelÅ‘zési és Járványügyi Központ az expozÃció helye szerint is csoportosÃtja a megbetegedéseket. Ez alapján a megbetegedés megtörténhet pl. a beteg otthonában, szálláshelyen, egészségügyi- és szociális intézményekben. Fentiek alapján is látszik, hogy a lakosság egésze találkozhat legionellával szennyezett vÃzzel és a vÃzbÅ‘l képzÅ‘dött aeroszollal, Ãgy a kockázati közegek pontos azonosÃtása, a kockázat megbecslése és szükség esetén a kockázat csökkentése komoly közegészségügyi és gyakran munkavédelmi érdek.